DEUTSCH

Entry list

Sport Trophy

Start-No. Pilot Co-Pilot Car
1 Wolfgang Erber (AUT) Günther Burgstaller Lancia Lambda, Bj. 1927
2 Alexander Gruber (AUT) Manfred Kager Bentley MK VI Speed8, Bj. 1927
3 Rainer Assfalg (GER) Fritjof Bock Alvis experimental, Bj. 1928
4 Paul Lehner (AUT) Marion Lehner Lagonda T2 compressor, Bj. 1930
6 Peter Maierhofer (AUT) Thomas Erber Ford Speedster, Bj. 1930
7 Manfred Grundner (AUT) Elena Jitea Alvis Speedbird, Bj. 1932
8 Christian Schoch (GER) Meike Haferkamp Vauxhall Special, Bj. 1932
10 Wilfried Krings (GER) Elke Krings Alvis Speed 20 Special, Bj. 1934
11 Günter Schwarzbauer (AUT) Erich Hemmelmayr Alvis Silver Eagle 16/95, Bj. 1934
14 Gerhard Herzog (AUT) Gertrud Herzog Riley Two Sports Seater, Bj. 1938
15 Josef Panis (AUT) Gabriele Bürger BMW 328, Bj. 1938
17 Carlo Hasenöhrl (AUT) Philipp Hasenöhrl MG A, Bj. 1957
18 Jürgen Eichhorn (GER) Moritz Eichhorn Lancia Aurelia B 20, Bj. 1951
20 Ralph Geuther (GER) Porth Günter Lancia Aurelia Convertible B24-S, Bj. 1957
21 Manfred Feldhaus (GER) Monika Brochtrup BMW 507, Bj. 1957
22 Peter Bertalanffy (AUT) Gertrud Humily BMW 507 Touring Sport, Bj. 1957
23 Porsche Österreich (AUT) NN NN Porsche 356 Roadster, Bj. 1958
25 Thomas Suter (SUI) Claudia Steinegger Alfa Romeo 2000 Touring Spider, Bj. 1959
26 Matthias Rumler (GER) Udo Fuchs Porsche 356 B 1600, Bj. 1963
27 Nils Albert (GBR) Elisabeth Bertalanffy Maserati 3500 GT Vignale Spyder, Bj. 1960
28 Sepp Hainzl (AUT) Susi Hainzl Austin Healey Sprite, Bj. 1960
29 Ernst F. Schröder (GER) Harry Suchentrunk Porsche 356B 1600 (BT6 Coupé), Bj. 1961
30 Otmar Weise (AUT) Marlies Weise Porsche 356 BT5-Coupe, Bj. 1961
31 Florian Böhmdorfer (AUT) Dieter Böhmdorfer Jaguar Mark II, Bj. 1962
32 Heiner Feldhaus (GER) Lisa Feldhaus BMW 3200 S, Bj. 1963
33 Horst Randecker (GER) Hartmann Dr. Ladendorf Porsche 356 Cabrio, Bj. 1963
34 Thomas Natschläger (AUT) Axel Natschläger Mercedes Benz Pagode 230 SL, Bj. 1964
35 Hans Akesson (SWE) Ulf Anderson VW Käfer 1200, Bj. 1962
36 Herbert Temmel (AUT) Josef Michael Kalcher Porsche 356 SC, Bj. 1964
37 Karsten Wohlenberg (GER) Monika Wohlenberg Mercedes Benz 230 SL, Bj. 1964
38 Walther Wawronek (AUT) Birgit Wawronek Maserati Mistral, Bj. 1966
39 Astrid Rott (AUT) Günter Rott MG MGB-GT, Bj. 1967
40 Michael Wejrowsky (AUT) Michaela Wejrowsky Porsche 912, Bj. 1967
42 Andreas Tremmel (AUT) Elisabeth Frigo MG C GT sebring, Bj. 1968
43 Frank Hensel (GER) Theodora v. Wittgenstein Jaguar E Roadster, Bj. 1969
44 Heimo Hofstätter (AUT) Katharina Hofstätter Alfa Romeo 1750 GTV, Bj. 1969
45 Gernot Kronberger (AUT) Sebastian Mag Klackl MG C GT, Bj. 1969
47 Alexander Rottmann (AUT) Georgi Lossmann-Iliev Volvo 121 B20 Amazon, Bj. 1970
48 Peter Schöggl (AUT) Helmut Artacker Alfa Romeo 1750 Spider Veloce, Bj. 1970
49 Robert Hempel (GER) Daniel Hempel Porsche 911 S 2,4 Targa, Bj. 1971
50 Michael Krumm (GER) Andreas Dr. Gruner Porsche 911T, Bj. 1971
51 Richard Auer-Welsbach (AUT) Arthur-Alexander Schmid Citroen SM, Bj. 1972
53 Werner Fessl (AUT) Wolfgang Artacker Fiat Abarth 124 Gruppe 4, Bj. 1972
54 Fritz Müller (AUT) Karin Müller Ferrari Dino 246, Bj. 1972
55 Oliver Mang (AUT) Sarah Mang Morgan Plus 8, Bj. 1972
57 Franz Vieghofer (AUT) Manuel Fida Fiat 131 Sport Abarth, Bj. 1974
58 Günther Baumgartner (AUT) Petra Lubinger Baumgartner Clenet Serie 1, Bj. 1979
59 Hannes Kotratschek (AUT) Eva Kotratschek Porsche 911 Turbo, Bj. 1981

Weekend Trophy

Start-No. Pilot Co-Pilot Car
61 Robert Lange (GER) Dominik Lange Bentley Old Number One, Bj. 1931
62 Klaus Eschlböck (AUT) Wolfgang Berl MG TD TD, Bj. 1952
63 Fritz Hillebrand (AUT) Brigitte Hillebrand Mercedes Benz 190 SL, Bj. 1959
64 Franz Schuch (AUT) Konrad Ipsmiller Mercedes 220 SEB/C, Bj. 1962
65 Stefan Ramharter (AUT) Bettina Umdasch Alfa Romeo Spider, Bj. 1966
67 Jürgens Wernicke (AUT) Irene Wernicke Volvo P 1800S, Bj. 1967
68 Clemens Huck (GER) Meike Huck Mercedes 280 SL, Bj. 1968
69 Manfred Langen (GER) Waltraud Fischer Mercedes Benz 280 SE 3,5 Cabrio, Bj. 1969
70 Günter Thumser (AUT) Luzia Thumser Chevrolet Corvette, Bj. 1978

Entry list 2017

Entry list 2016

Entry list 2015

Entry list 2014

Entry list 2013